W oczach wielu osób, studia podyplomowe często postrzegane są jako niepotrzebne. Naturalnym myśleniem zdaje się podejście, że są one niepotrzebne, skoro student już posiada dyplom wyższej uczelni. Jednakże takie podejście może być mylące i mocno ograniczające, szczególnie w szeroko pojętej branży medycznej, gdzie nowa wiedza pozyskana na takich studiach często otwiera nowe możliwości rozwoju oraz wyższe miesięczne zarobki.


Czego można się nauczyć, podejmując podyplomowe studia medyczne?


Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jednakże nie ma żadnych wątpliwości, iż studia podyplomowe znacząco podnoszą kwalifikacje personelu medycznego. Na przykład, pielęgniarstwo lub położnictwo to dziedziny medycyny, gdzie studia podyplomowe są wyjątkowo ważne, ponieważ często oferują one nowoczesne spojrzenie na tradycyjne metody leczenia czy opieki nad pacjentem. Nie tylko jest to przydatne, jeśli pielęgniarka lub położna chcą zapewnić jeszcze wyższy poziom opieki zdrowotnej dla pacjenta, lecz gdy chcą one wyróżnić się na tle innych pracowników. Dyplom studiów podyplomowych rekomendowanej uczelni, takiej jak na przykład Mazowiecka Uczelnia Medyczna, gwarantuje lepszą pozycję negocjacyjną podczas podpisywania umowy o pracę, co najczęściej skutkuje wyższą pensją. Nie trzeba podkreślać, jak ważne jest lepsze wynagrodzenie w życiu każdego człowieka.


Studia podyplomowe umożliwiają uzyskanie tytułu specjalisty


W niektórych gałęziach medycyny, takich jak fizjoterapiastudia podyplomowe zapewniają uzyskanie tytułu specjalisty. Ponownie, tak jak w przypadku pielęgniarstwa czy położnictwa, gwarantuje to nowe możliwości zawodowe oraz wyższą pensję. Ciągłe kształcenie w dziedzinie fizjoterapii wydaje się jeszcze ważniejsze niż w przypadku wcześniej wymienionych dziedzin, gdyż dynamiczny rozwój technologii sprawia, że na rynku co rusz pojawiają się nowe metody dbania o pacjenta. Najpopularniejsze kierunki studiów podyplomowych w fizjoterapii umożliwiające uzyskanie tytuły specjalisty to:

  • Chiroprkatyka
  • Fizjoterapia w sporcie
  • Gimnastyka korekcyjna
  • Neurorehabilitacja


Niezaprzeczalną zaletą podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez studia podyplomowe jest fakt, że uczestnik takiego sylabusa otrzymuje dyplom uczelni wyższej, a nie zwykły dyplom — jak ma to zazwyczaj miejsce w przypadku standardowych kursów medycznych. Dla zdecydowanej większości pracodawców stanowi to decydujący czynnik różnicujący kandydatów na poszczególne stanowiska.

Ponadto, dyplom studiów podyplomowych umożliwia rozszerzenie działalności prywatnego gabinetu, jeśli uczestnik studiów takowy posiada lub planuje otworzyć. Ukończenie podyplomowego kierunku jest bowiem mocną referencją, która potwierdza posiadaną wiedzę oraz umiejętności. W rezultacie bogatsza oferta powoduje większą ilość klientów, a co za tym idzie — maksymalizację zarobków.

Podsumowując, decyzja o podjęciu studiów podyplomowych z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Jednakże należy pamiętać, iż otrzymując dyplom ukończenia kierunku podyplomowego, kwalifikację zainteresowanego są bardziej zaawansowane, co zwiększa szanse na otrzymanie bardzo dobrej oferty pracy, maksymalizuje miesięczne zarobki oraz poprawia komfort pacjenta, co bez wątpienia jest celem każdego przedstawiciela branży medycznej.